Brain
&Breakfast
classic pro knihovny

powered by RED BUTTON

Ranní dávka praxe a inspirace do vaší knihovny

Chceme přispět k vývoji společnosti, proto vysíláme na místa, kde se potkávají lidé různého vzdělání, věku, aby společně mohli diskutovat nad tématy, se kterými se běžně nesetkávají, a tím si tvořili názory.

Rádi bychom promítali i návštěvníkům vaší knihovny. Zdarma.

začít vysílat

Jak snídaně Classic fungují?

Snídáme každý měsíc

Brain&Breakfast se natáčí jednou za měsíc v Magenta Experience Center v OC Arkády (Praha 4 - Pankrác). Odsud přednášky živě vysíláme do víc jak stovky míst pro celé ČR.

90 minut plných inspirace

Přibližně prvních 60 minut host prezentuje svůj příběh a téma. Dalších 30 minut pak využijeme pro diskusi, do které se mohou dotazy přes internet zapojit také všichni diváci živého přenosu.

Diskuse diváků po vysílání

Diváci, kteří se u vás potkají u sledování vysílání, mohou po jeho skončení vzájemně diskutovat o tom, co viděli a slyšeli.

Nejbližší snídaně

Architektura budoucnosti: rozšiřování naší biosféry ve vesmíru

17. 4. 2025
s Tomášem Rouskem
omáš Rousek je ředitelem společnosti XTEND v Praze a Londýně a pracuje také jako ředitel architektury ve společnosti ThinkOrbital v Coloradu. Podílel se na misích na Měsíc, Mars a asteroid ve střediscích NASA JPL, Ames a JSC. Spolupracoval na projektech ESA, německé kosmické agentury DLR a Evropské unie.

Ve společnosti ThinkOrbital vyvíjí koncepty velkých vesmírných platforem a infrastruktury. Ty by se roboticky sestavovaly a svařovaly na oběžné dráze a na Měsíci. Se společností Interlune spolupracoval na koncepcích lunárních stanic pro těžbu hélia 3 a souvisejících robotických systémů. Tom navrhl produkt Solstar WAP, který NASA vybrala pro nový modul HALO lunární stanice Gateway. Vedl výzkum SinterHab, prvního konceptu 3D tištěného lunárního modulu založeného na technologii NASA.

Ve společnosti AECOM v Londýně se podílel na architektuře pro olympijské hry v Riu de Janeiru, mistrovství FIFA v Kataru a Formuli 1 v Abú Zabí. Je autorem architektury jaderné elektrárny nové generace CR-100. Tom pracoval na architektuře a designu pro značky jako Vodafone, LEGO, Škoda Auto a Mercedes-Benz. Jeho návrhy byly prezentovány na 20 výstavách v Evropě a Americe.

Získal několik ocenění, např. od administrátora NASA. Jeho výzkumná činnost zahrnuje pokročilou architekturu a dopravu, robotické konstrukční metody, vesmírné skleníky a systémy podpory života, 3D tisk, virtuální realitu, grafiku a produktový design.
PDF pozvánka
Místo konání: Magenta Experience Center, Arkády Pankrác, Praha
sledovat online na EDUzúčastnit se osobně

Možnost nahlédnout do inspirativních oborů

Snídaně si kladou za cíl otevírat široké spektrum témat, zpravidla se ale drží čtyř hlavních tématických okruhů:

Vzdělávání a osobní rozvoj

Ukazuje různé pohledy na vzdělávání i nové přístupy a trendy. Nezapomíná na to, jak je důležitý celoživotní rozvoj.

Věda a technologie

Tematický okruh zahrnuje široké spektrum oblastí od kardiochirurgie přes architekturu až třeba po umělou inteligenci.

Podnikání a business

Významní čeští a slovenští podnikatelé ukazují na příkladu svých osobních příběhů, co se během své cesty naučili.

Společnost a laskavost

I lidé, kteří mají mnohem těžší výchozí situaci než většina z nás, mnohdy dokázali velké věci. Pojďme se od nich inspirovat.

Archiv snídaní

Daniel Prokop
21
Mar
přehrát videoposlechnout audio
Daniel Prokop

Navazujeme na snídani Slepé skvrny s Danem Prokopem. V minulé snídani Dan popisoval problémy, kterým naše společnost čelí. Tentokrát se koukneme na jejich možná řešení a nebudeme se bavit o menších věcech než je vzdělávání, chudoba, exekuce a mnoho dalších celospolečenských výzev, kterým v současnosti čelíme. Dan nám ale nenabídneme rychlá a populistická řešení, ale ta, která jsou ověřena dobrou praxí a hlavně daty.

Otakar Foltýn
22
Feb
přehrát videoposlechnout audio
Otakar Foltýn

Vysvětlení fází války na Ukrajině, aktuální situace, příčin a předpokládaných změn v operačním prostředí. Plk. gšt. Mgr. Otakar Foltýn je armádním důstojníkem a expertem na problematiku tzv. hybridních konfliktů, protipovstalecký boj a mezinárodněprávní aspekty vojenských operací. Byl nasazen v operacích v Kosovu a v Afghánistánu. Je spoluautorem několika knih na téma bezpečnosti.

Lukáš Bakoš
18
Jan
přehrát videoposlechnout audio
Lukáš Bakoš

Je veľa prekážok, ktoré ľuďom bránia vzdelávať sa a rozvíjať svoje zručnosti rýchlejšie a efektívnejšie. Niektoré z tých bariér sú ťažko prekonateľné, ale niektoré by sme vedeli ľahko zvládnuť, keby sme o nich vedeli. Neurológia a psychológia napredujú rýchlo a už dlho poznajú princípy, ktoré biznis a školstvo v mnohých prípadoch zatiaľ vytrvalo ignorujú. Rád vám o niektorých z nich porozprávam.

Martin Poliačik
14
Dec
přehrát videoposlechnout audio
Martin Poliačik

Vyznat se ve světě je čím dál složitější. Musíme zpracovávat více a více informací, zvládat stále rychleji se měnící technologie a absorbovat čím dál více změn. Na to všechno využíváme “hardware”, který se vyvinul pro potřeby komunikace v malé skupině lidí, lov a sběr plodů. I když se svět za posledních minimálně 5000 let rapidně proměnil, lidský druh zůstává v podstatě stejný. Máme však jednu výhodu. Náš rozum je ohromně flexibilní, a tak díky schopnosti učit se jsme schopní se změnám v našem okolí přizpůsobovat. Zatímco dosud to bylo hlavně o schopnosti získat vědomosti a zručnosti, poslední roky kladou důraz na učení se nových oblastí – třídění informací, jejich vyhodnocování, komunikaci a spolupráci. Ale na to, abychom v nich rostli, si musíme nejdřív uklidit v hlavě.

Linda Štucbartová
23
Nov
přehrát videoposlechnout audio
Linda Štucbartová

Narůstající agresivitu ve společnosti v souvislosti s pandemií, válkou na Ukrajině a energetickou krizí už nelze dále ignorovat. I zde ale existuje prevence v podobě vzdělávání. Koncept tzv. Empowerment Self Defense je již rozšířený v 80 zemích světa. Co nového může přinést jednotlivcům, firmám a společnosti v ČR? Jak hranice, komunikace a vztahy pomohou zvýšit osobní bezpečnost? AI se umí vůči agresivitě velmi dobře vymezit. A co my jako jednotlivci, firmy a společnost?

Jan Staněk
19
Oct
přehrát videoposlechnout audio
Jan Staněk

Tato snídaně přináší zamyšlení nad dopady globálních megatrendů elektromobility a dekarbonizace energetiky na konkurenceschopnost a prosperitu Česka. Hrozí nám past středně příjmové země. Jak z této pasti ven?

Josef Holý
Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze
‚‚Snídaně Brain&Breakfast jsou pro nás příležitost propojit lidi, kteří to myslí se světem dobře.‘

Knihovny, se kterými snídáme

přidat se

Připraveni začít? Napište nám.

Chcete se pustit do inspirativních přednášek Brain&Breakfast Classic nebo se chcete na něco zeptat? Nechte nám na sebe kontakt. Brzy se ozveme.

Zpracování osobních údajů se řídí podmínkami.

Děkujeme! Již brzy si budete moct užívat Brain&Breakfast Classic.
Ajaj. Něco se nepodařilo. Zkuste prosím údaje zadat znovu.

Potřebujete více informací?

Katarína Gaillard
+420 603 232 681
katarina@redbuttonedu.cz